fbpx

Blog

Co je důležitější? Strava nebo cvičení?

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli je důležitější zaměřit se nejdřív na stravu nebo na cvičení?

Důvody, proč začnete cvičit nebo dodržovat zdravou stravu, jsou různé. Možná jste se jen tak jednoho dne vzbudili a řekli si, že pro sebe něco uděláte, nebo vás ke změně dovedly zdravotní důvody či něco úplně jiného.

Ať to bylo tak či tak, je dost pravděpodobní, že jste se prvně nejdříve zaměřili buď na stravu, nebo na cvičení s očekáváním toho, že se začnou dít změny. Ty určitě postupně přijdou, ale možná ne tak rychle, jak jste si mysleli.

 

Strava je 80% úspěchu.

 

Někteří mí klienti, kteří přijdou na individuální lekci, chtějí začít pouze cvičit a stravu řešit až později v domnění toho, že cvičení přece stačí. Je to logický – když budu jíst stejně a do toho začnu cvičit, tak musím začít i hubnout. Jak už to tak bývá, tak i tady to má jeden háček. V důsledku toho pak může nastat problém, že se změny na jejich postavě neprojevují, jak si mysleli a cvičení se tak stává demotivujícím. 

Proto vždy všechny v rámci vstupní konzultace upozorňuji na to, že právě strava si „ukousne“ až 80% z celého úspěchu a nezáleží moc na tom, jestli chce daný klient zhubnout, nebo nabrat svaly.

 

Cvičení nevede k hubnutí.

 

Jak je možné, že je výsledek ze 4/5 tvořen stravou a nestačí jen začít cvičit? To je docela jednoduché…

Možná vás to teď překvapí, ale ono cvičení velice často samo o sobě zas tak moc nepřispívá ke snížení váhy. To je dáno tím, že hodně lidí, kteří cvičí, mají sice větší energetický výdej, ale následně dochází k tomu, že si tělo řekne o to větší energetický příjem. Jednoduše řečeno, po jakékoliv fyzické zátěži má každý větší hlad.

 

Jídlo nás ovlivňuje více, než si myslíme.

 

Když si k tomu potom připočtete to, že spousta lidí, kteří se teprve snaží „najet“ na zdravější životní styl se stravuje pomocí ne úplně vhodných potravin (tzv „prázdných kalorií“), tak dochází k tomu, že se jejich váha nikam nepohne. 

Mimochodem, toto bylo potvrzeno taky pomocí nejrůznějších výzkumů, které zjistily, že lidé, kteří cvičí se často stravují hůře, než ti, kteří necvičí. Jednoduše dojde k domněnce, že když jsem přece cvičil, tak si potom můžu trochu „povolit řetězy“.

Nechci teď samozřejmě tvrdit, že cvičení nebo pohyb jsou k ničemu, to vůbec ne, mají na nás nepochybně spoustu benefitů a blahodárných účinků. Naše těla jsou přímo „vytvořena“ k pohybu, ale je důležité si uvědomit, že jídlo a celkově to co jíme, ovlivňuje celé naše tělo, a to často o dost víc, než si dokážeme představit. A právě z toho důvodu vždy doporučuji začít s obojím.

Mišák

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments