fbpx

Blog

Jak jsem se osvobodila od závislosti na jídle

Celý život jsem byla závislá na jídle až doteď, a řeknu vám, je to fakt krásný pocit se konečně osvobodit! Miluji jídlo a vždycky budu, tohle už se nikdy nezmění a já už ani nechci.

Celý život jsem byla závislá na jídle až doteď, a řeknu vám, je to fakt krásný pocit se konečně osvobodit! Miluji jídlo a vždycky budu, tohle už se nikdy nezmění a já už ani nechci.

Dřív jsem si to ale přála, vždycky jsem s jídlem bojovala, protože to byla věc, která mi mohla zabránit v tom, že budu hubená a krásná. Přála jsem si, abych neměla takovou potřebu jíst, abych na to jídlo při každé příležitosti tolik nemyslela…

Přála jsem si osvobodit se

Byla to ale hodně dlouhá cesta a od té doby co jsem si svou závislost uvědomila uplynulo mnoho let, než se všechno od základu změnilo. Začalo to vnímání vlastního těla, pokračovalo to radikální změnou jídelníčku a končilo to u půstu. A pak se mi konečně v hlavě něco změnilo, něco na co jsem tak dlouho čekala.

Začala jsem jídlo vnímat jinak.

Pomyslně jsem zahodila v hlavě všechny omezující poučky o tom, jak důležité je jíst pětkrát denně a začala jsem se řídit svým vlastní tělem, svým pocitem. Zapomněla jsem na všechny chytré rady o tom, jak důležité je jíst snídani a jak se nám začnou ukládat tuky, když nejíme v malých porcích víckrát denně… Začala jsem prostě a jednoduše jíst, kdy se mi chtělo, kdy se chtělo mému tělu.

Pamatuji si na svůj první půst, byl to fakt mazec. Na druhou stranu musím říct, že u mě je to celkem jednoduchý, když se totiž pro něco rozhodnu, tak to dodržím, a nic se mnou nehne. A tak jsem držela. Byl to jen jeden den, ale mně to přišlo jako věčnost. ,,To si vážně nedám za celý den ani kousek jídla? Jak to zvládnu?“ Schválně jsem si ten den naplánovala hodně věcí, hodně práce, cvičení… snažila jsem se zaměstnat hlavu, aby nemyslela pořád jen a jen na jídlo. Musím se ale přiznat, že mi to většinu času moc nešlo. Odpoledne jsem měla výborný nápad a zašla jsem si poprvé na hodinu Hot yogy, abych podpořila očistu těla… Myslela jsem, že domů už nedojdu. Byla jsem neskutečně unavená a k tomu mě bolela hlava jako čert, důsledkem absence cukru v těle. V posteli jsem se konečně cítila báječně, zvládla jsem to, jsem fakt hustá! A ten den jsem se o sobě něco důležitého dozvěděla…

Bez jídla se dá žít, minimálně jeden den určitě 🙂

 
Od té doby jsem přežila bez jídla jeden den ještě několikrát a pak i dny tři, a musím říct, že to byl úžasný zážitek. Cestu týkající se půstů mám sice ještě dlouhou před sebou, ale svého pomyslného cíle už jsem dosáhla. Začala jsem vnímat své tělo a tím změnila můj dosavadní přístup k jídlu. Přestala jsem nesmyslně bazírovat na tom, že snídat prostě musím, i kdyby se dělo nevím co, že musím obědvat, večeřet, svačit… Začala jsem prostě a jednoduše řídit svým bříškem a taky ženským cyklem.
 
Přestala jsem své tělo zatěžovat přebytečným jídlem, které vlastně nepotřebovalo a začala jsem si užívat svobody sama v sobě. A tak se každý den pro mě stal ve znamení poznávání vlastního těla a musím říct, že mu konečně začínám rozumět. Už bylo taky na čase 🙂
 Verča