fbpx

Blog

Jsou oříšky opravdu zdravé?

Fitness a výživový sektor už nějakou dobu bombardují ořechy a různé výrobky z nich, jako například ořechová másla, jejichž obliba neustále roste. Obsahují totiž spoustu minerálů, zdravých tuků a bílkovin.

Jsou ořechy opravdu zdravé?

V podstatě všichni odborníci se shodnou, že jsou. Je tu ovšem jedno velké ALE! Vždy záleží na způsobu zpracování! Myslíte si snad, že oříšky v čokoládě jsou stále stejně zdravé, jako ty bez čokolády? V hořké možná ještě ano… A jak je to s praženými oříšky, které se v 99% prodávají všude, mimo zdravé výživy?

Co je důležité vědět?

Ořechy obsahují kyselinu fytovou (stejně jako luštěniny a obiloviny), která blokuje vstřebávání minerálních látek. Takže když chcete něco udělat pro své zdraví a dáte si jakýkoliv oříšek, tak právě tato kyselina zamezuje vstřebání minerálů do vašeho těla. Může tak dokonce dojít i k nedostatku minerálů v těle!

Oříšky také obsahují enzymatické blokátory, které zamezují předčasnému klíčení, a působí i na váš trávící systém tím, že blokují trávící enzymy. To může způsobovat různé trávící potíže, jako například nadýmání. Takže se s trochou nadsázky dá říct, že špatně připravené oříšky jsou vlastně jen takové „prázdné“ kalorie a ještě k tomu mohou dráždit trávící systém.

Co je ale ještě důležitější vědět?

Že se tomu dá lehce zabránit. A to tím, že oříšky namočíte na určitou dobu do vody a sníte je až poté. Tím deaktivujete kyselinu fytovou a enzymatické blokátory a teprve potom se z oříšků stane ta všude zmiňovaná superpotravina. Můžete si tak vesele užívat všechny jejich benefity pro vaše zdraví. Dávejte si ovšem POZOR, že u klasických pražených ořechů nemá tento postup cenu, protože pražením se zničí všechny prospěšné látky. Je proto důležité kupovat ořechy, které jsou NEPRAŽENÉ!

Mišák

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments